ITT VEDD MEG
×
Térkép megjelenítése

Dôležitosť správneho držania tela počas práce

 

Pocit pohodlia na pracovisku už nie je iba trendovým pojmom, ktorý sa bežne spája s kanceláriami generácie Z, ale aj usmernením premyslených, progresívnych a starostlivých podnikov. Je známe, že tieto typy investícií na pracovisku významne prispievajú k udržaniu pracovnej sily a jej produktivite.

Ergonómia zohráva zásadnú úlohu pri používaní a navrhovaní pracovných staníc. Dôležitosť správneho držania tela sa často prehliada, hoci ide o dôležitý faktor pri používaní ergonomických zariadení. Zlepšovanie a vytváranie správneho držania tela je dané každému zamestnancovi, preto sa ich pracovné dni môžu výrazne zmeniť.

 

Prečo je dôležité správne držanie tela?

 

  • Popri fyzickej aktivite zohráva správne držanie tela dôležitú úlohu pri formovaní zdravia a pohody.

 

  • Nesprávne držanie tela môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, vrátane bolestí chrbta, krku, chrbtice, svalov a kĺbov, resp. únavu.

 

  • Tieto zdravotné problémy môžu viesť k ochoreniam, absencii, zníženej produktivite a ziskovosti a nízkej morálke.

 

  • Štúdie ukázali, že nesprávne držanie tela ovplyvňuje náladu aj spánok a môže viesť dokonca k depresiám.

 

Tu je niekoľko užitočných tipov pre vytvorenie správneho držania tela

1. Držte svoje telo v neutrálnej polohe

Neutrálne držanie tela je prirodzené a pohodlné pre naše telo

2. Práca vo výkonnostnej zóne

Výkonnostná zóna sa tiež často nazýva aj ako zóna v dosahu ruky. To znamená, že všetko, čo sa nachádza vo výkonnostne zóne sa nachádza na dosah ruky od vás. Ak ju prekročíte, napríklad pre myš alebo ak sa musíte naťahovať pre akúkoľvek kancelársku pomôcku, dostanete sa mimo zóny a môže sa znížiť vás výkon.

3. Vyhýbajte sa dlhodobému sedeniu a statickej polohe

Ľudské telo nebolo „navrhnuté“ tak, aby dlhodobo sedelo alebo stálo na jednom mieste. Akákoľvek poloha v sede môže byť po určitom čase únavná. Ak svoju svalovú a kostrovú sústavu necháte pridlho oddychovať, budete sa cítiť unavene, nájdite si preto čas na pohyb a natiahnutie sa. Pracovná stanica na sedenie/státie predstavujte nepretržitú pomoc pre únik zo statickej polohy sedenia.

4. Obmedzte opakujúce sa pohyby

Nepretržité opakovanie rovnakého pohybu predstavuje opakované zaťaženie rovnakých svalových skupín. Pre používateľov počítačov sa napätie najčastejšie objavuje v hornej časti tela. Používanie ergonomických zariadení a doplnkov pomáha predchádzať vzniku opakujúcich sa bolestí. Vyplnením Analýzy pracovnej stanici môžete pomôcť predchádzať vzniku bolestí.

5. Nájdenie správnej polohy

Odborníci odporúčajú, aby sme váhu tela v stoji rovnomerne rozložili na prednú, zadnú a bočnú časť nôh. Sediac na kancelárskej stoličke sa uistite, či sa prispôsobuje vášmu pohodliu a zároveň prispieva k vytvoreniu správneho držania tela. Vaše lakte a kolená by mali byť v pravom uhle, čo je jednoducho uskutočniteľné pomocou opierky na nohy a výškovo nastaviteľnej stoličky/stola.

6. Používajte ergonomické zariadenia

Ergonomické kancelárske stoličky a stoly a doplnky na stôl boli navrhnuté tak, aby podporovali správne držanie tela a pohodlie. Pracovné stanice na sedenie/státie podporujú pohyb, pričom spĺňajú rôzne preferencie na výkon práce, prácu môžete vykonávať v sede alebo dokonca v stoji! Analýza pracovnej stanice môže pomôcť odhaliť príčiny bolesti objavujúcej sa počas práce.

Zdroj: https://ergo-plus.com/fundamental-ergonomic-principles/