ITT VEDD MEG
×
Térkép megjelenítése

Vizuálne hekovanie a jeho predchádzanie

Je ťažké tomu uveriť, ale už predtým ako bol navrhnutý prvý počítač a internet prenikol do života existovalo vizuálne hekovanie osobných informácií. Už vtedy sa to uskutočňovalo najjednoduchším možný spôsobom: hekeri sledovali informácie, ktoré sa ich vôbec netýkali.

Vizuálny hekovanie potrebuje iba dva faktory: jednu osobu alebo skupinu, ktorá má prístup k citlivým informáciám a druhú osobu, ktorá má tiež prístup k týmto informáciám, hoci by nemala mať. Teraz preskúmame aspekty vizuálneho hekovania, iným slovom sledovania, a pozrieme sa, čo môžeme urobiť v záujme ochrany údajov.

Aké časté je sledovanie cez plece?

Na základe štúdie z roku 2017 87% mobilných pracovníkov zaznamenalo zvedavé pohľady pri práci na verejnom mieste. Samozrejme, títo ľudia pozerajú na monitor druhej osoby väčšinou mimovoľne, bez akéhokoľvek úmyslu ukradnúť údaje.

Možno sú len zvedaví. Nikdy však nemôžeme vedieť, kto sa len „zahľadel“ a kto pozoruje našu obrazovku so skrytým úmyslom. (Zdroj: https://travelskills.com/2017/09/21/5-ways-to-prevent-shoulder-surfing/)

Netýka sa to však iba práce

Sledovanie cez plece nie je obmedzené iba na tých, ktorí používajú svoj notebook na verejnom mieste na pracovné účely. Bez ohľadu na to, či surfujeme po sociálnych siatiach alebo čítame e-knihu, nikto nechce, aby sa niekto cudzí pri tom pozeral na jeho obrazovku. Je to porušenie súkromia

Tu je niekoľko tipov, ako môžete zabrániť tomu, aby neoprávnené osoby sledovali vašu obrazovku:

1. Pokiaľ to je možné, vyhýbajte sa práci na verejných miestach

Či už používate notebook pri čakaní na letisku, vo vagóne vlaku alebo v kaviarni, kdekoľvek sa môžete stať obeťou sledovania cez plece.

2. Zabráňte ľahkej viditeľnosti vašej obrazovky

Pokiaľ vás to vo vašej činnosti neruší, zabráňte tomu, aby mali ostatní ľahký náhľad na vašu obrazovku Zakryte ju taškou, nakloňte svoju obrazovku alebo seďte tak, aby nikto nevidel, na čom práve pracujete. Investujte do filtra na monitor s ochranou voči nahliadnutiu. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov ako zabrániť potenciálnym zlodejom údajov v sledovaní cez plece. Banky pravidelne používajú toto riešenie, aby obrazovka z určitého uhla pohľadu vyzerala čierno. (Zdroj: https://travelskills.com/2017/09/21/5-ways-to-prevent-shoulder-surfing/)

3. Buďte ostražitý!

Ak si uvedomujete, že niekto vás môže sledovať cez plece, je lepšie, keď tomu predídete. Pozrite si ľudí vo vašom okolí. Je niekto príliš blízko, reč jeho tela spôsobuje, že sa cítite nepohodlne? Nezabudnite  ani na to, že pomocou smartfónu môže ktokoľvek odfotiť vašu obrazovku.

Nenechávajte svoj notebook bez- dozoru. Notebook nechaný bez dozoru na verejnom mieste predstavuje nielen riziko krádeže ale aj riziko z hľadiska bezpečnosti údajov. Vezmite si ho so sebou, kamkoľvek idete.

4. GDPR a vizuálne hekovanie

Ustanovenia GDPR nariadenia je potrebné aplikovať od 25. mája 2018. Nariadenie sa týka spracúvania a ochrany osobných údajov. Takéto údaje musia všetky organizácie bezpečne spracúvať, a hoci najväčším rizikom je online prenos údajov, nie je na škodu zohľadniť aj riziká vizuálneho hekovania. Ak pracujete s osobnými údajmi na verejnom mieste, kde existuje riziko vizuálneho hekovania, za tieto údaje ste rovnako zodpovedný, ako keby na počítačový systém útočil heker.