ITT VEDD MEG
×
Térkép megjelenítése

Opatrenia v záujme bezpečnejšej práce na diaľku

 

V súčasnosti je práca na diaľku stále obľúbenejšia. Základné princípy a predpisy ochrany údajov sú rovnako dôležité aj počas práce na diaľku, ak nie dôležitejšie.

Chráňte svoje údaje aj počas práce na diaľku pomocou nasledovných užitočných tipov:

 

Vyhýbajte sa verejnými WI-FI sieťam!

 

Osoby vykonávajúce prácu na diaľku by sa mali vyhýbať verejným Wi-Fi a počítačom vždy, keď to je možné. Ak je ich použitie predsa nevyhnutné, potom osoby vykonávajúce prácu na diaľku musia venovať osobitnú pozornosť tomu, čo zdieľajú cez internet. Dobrým riešením môže byť neukladať si rôzne prístupové kódy a z každej webovej stránky sa opatrne odhlásiť.

 

Zostaňte vždy v bezpečí!

 

Uistite sa, že všetky obchodné zariadenia chránite pomocou potrebného bezpečnostného softvéru, napr. antivírusovým programom, webovým filtrom, bránou firewall a šifrovaním zariadení.

Ak vaši zamestnanci používajú svoj vlastný telefón alebo počítač na výkon práce, vždy sa opýtajte sami seba, či to je určite potrebné.

 

Šifrovanie, šifrovanie, šifrovanie

 

Osoby vykonávajúce prácu na diaľku môžu rovnako ľahko stratiť flash disk ako niekto iný svoju rukavicu v kaviarni.

Všetky zariadenia obsahujúce citlivé údaje je potrebné zašifrovať, či už sa jedná o fash disk, mobilný telefón, tablet alebo notebook.

 

Používajte VPN pripojenie

 

V záujme predchádzania komplikáciám ponúkajú virtuálne privátne siete (VPN) jednoduchšie riešenie pre bežného používateľa. VPN majú základné bezpečnostné funkcie, ktoré sú počas práce na diaľku nevyhnutné a najmúdrejší podnikatelia a riadiaci pracovníci vyžadujú ich povinné používanie.

 

VPN znamená virtuálnu privátnu sieť, a ak vy alebo vaši zamestnanci pracujete na diaľku, jej použitie je nevyhnutné. VPN je trochu ako privátna telefónna linka. Vytvára neprelomiteľnú chodbu medzi jedným miestom (kde zamestnanec práve pracuje) a druhý (firemná sieť). Okrem toho, že vďaka nej je proces oveľa bezpečnejší, VPN poskytuje pohodlný prístup k firemnému serveru a aplikáciám.

 

Venujte čas heslám

 

Je veľmi lákavé použiť v každom prípade heslo 1234Password, avšak z hľadiska ochrany údajov je to veľmi otázne. Venujte trochu času vypracovaniu trochu komplikovanejšieho hesla. Heslo je prvou líniou obrany proti hekerom, preto sa oplatí venovať mu čas. (Zdroj: https://minutehack.com/guides/10-security-tips-for-remote-and-mobile-working)

Uvedomte si hrozbu vizuálneho hekovania!

 

Vizuálne hekovanie predstavuje skutočné nebezpečenstvo, ak pracuje na diaľku alebo po ceste. Sledovanie cez plece je čoraz populárnejšou formou krádeže identity, počas ktorého získava neoprávnená osoba osobné informácie sledovaním obrazovky, prípadne jej odfotením.

 

Chráňte svoju obrazovku pred zvedavými pohľadmi, investujte do filtra na monitor s ochranou voči nahliadnutiu, ktorý sa ľahko sa nanáša a odstraňuje. Fellowes PrivaScreen filtre na monitor s ochranou voči nahliadnutiu pri pohľade zboku stmavujú obrazovku v záujme ochrany osobných informácií, pričom spredu zostáva obrazovka úplne jasne viditeľná.

 

Buďte pripravený!

 

 

  •  Namiesto toho, aby sme museli reagovať na neočakávané porušenia ochrany údajov, pripravme sa a zabránime im!

 

  • Vytvorte popis procesu pre prácu na diaľku a plán kontinuity obchodnej činnosti, ktorý obsahuje opatrenia, ktoré môžu zamestnanci podniknúť, ak dôjde k porušeniu ochrany údajov.
  • Identifikujte zdroje potrebné na ochranu údajov, ku ktorým majú v prípade porušenia ochrany údajov prístup aj zamestnanci pracujúci na diaľku.
  • Venujte čas na vzdelávanie zamestnancov, je dôležité, aby vedeli aké sú ich povinnosti a práva týkajúce sa ochrany údajov, aké praktické kroky môžu podniknúť na ochranu spoločnosti, zákazníkov, zamestnancov, dodávateľov a ďalších údajov.