ITT VEDD MEG
×
Térkép megjelenítése

Čo znamená podvod s identitou a krádež identity?

O krádeži identity hovoríme, keď niekto ukradne vaše osobné údaje. V prípade podvodu s identitou používa zločinec vaše údaje na získanie úveru, tovaru alebo iných služieb. Náklady ekonomiky Veľkej Británie presahujú 1,2 miliardy GBP, ale pre obete to nie sú len obrovské náklady, ale predstavuje to aj dlhý a traumatizujúci proces znovuzískania identity.

Doma aj v práci každodenne narábame s informáciami, ktoré sa zdajú byť individuálne neškodné, ale poskladané môžu byť veľmi cenné pre zločincov, ktorí môžu tieto informácie vo vašom mene použiť na získanie cestovných pasov, vodičských preukazov, založenie bankových účtov, získavanie kreditných kariet, pôžičiek a štátnych dávok.

Výskum, ktorý si objednala spoločnosť Fellowes v roku 2012 ukazuje, že každý piaty človek v Európe už zažil podvod s identitou, preto je teda dôležité, aby každý pochopil, ako tomu dokáže zabrániť. *

 


Ako dochádza ku krádeži identity?

 

Počas dňa ste v nespočetných prípadoch vystavený hrozbe krádeže identity, online, ale dokonca aj u vás doma. Ak viete, ako a v akých prípadoch sa musíte chrániť, vaše šance stať sa obeťou budú oveľa nižšie. Zlodeji identity v zásade lovia osobné informácie o vás, vašej rodine alebo podnikaní – napríklad vaše celé meno, súčasná alebo predchádzajúca adresa, dátum narodenia.

Tu je niekoľko príkladov na metódy, ktoré používajú zlodeji údajov:

Doma

 

Prehľadávanie odpadkov– Pre zlodejov údajov obsahujú vyhodené faktúry, výpisy z účtov a kreditných kariet, dokonca aj listy a životopisy zaujímavé osobné informácie, ktoré môžu byť využité na krádež identity. Uistite sa, že ste skartovali všetky dokumenty, ktoré by ste nechceli, aby sa dostali do rúk cudzích ľudí.

Tip: Pre maximálnu bezpečnosť používajte stroj s rezaním na konfety alebo mikro-konfety.

Preposielanie pošty – Ak nepožiadate na pošte o presmerovanie vašej pošty, keď sa presťahujete na nové miesto, je pravdepodobné, že zlodejom údajov poskytnete veľké množstvo informácií. Venujte pozornosť tomu, aby ste pri zmene adresy presmerovali svoju starú adresu na novú aspoň po dobu jedného roku.

Nevyžiadaný kontakt – Buďte opatrný ohľadom telefónnych hovorov, ktoré údajne prichádzajú z banky a žiadajú o potvrdenie vašich osobných údajov. Zlodeji údajov, ktorí sa prihlásia ako pracovníci uskutočňujúci prieskum trhu, od vás môžu získať osobné informácie aj telefonicky. Pre renomované organizácie nepredstavuje problém, ak si chcete dvakrát overiť ich pravosť predtým, ako im poskytnete informácie.

Na verejnom mieste

 

Krádež peňaženky – Jedna bežná peňaženka obsahuje peniaze, platobné karty, kreditné karty a cenné identifikačné doklady, ako napr. vodičský preukaz alebo karta poistenca. Obete si väčšinou rýchlo všimnú, že ich peňaženka bola ukradnutá, ale často si neuvedomujú, aké cenné informácie obsahuje, až kým nie je neskoro.

Podvod s kreditnou kartou – Stáva sa to väčšinou vtedy, keď zlodej dát skopíruje údaje kreditnej karty, keď nakupujete. Potom tieto informácie predajú profesionálnym zločineckým organizáciám. Phisheri preskúmaním údajov kariet môžu získať dostatok informácií na to, aby ukradli vašu identitu.

Online

 

Online osobné údaje – Na internete, pre prístup k webovým stránkam, používanie internetových obchodov pravidelne žiadajú osobné údaje. Ľudia zdieľajú čoraz viac osobných informácií o sebe na takých stránkach ako Facebook, Twitter, LinkedIn a Instagram. Buďte opatrný v súvislosti s osobnými údajmi zdieľanými na internete. Zlodeji údajov často hľadajú informácie na týchto platformách.

Phishing – Tento výraz sa používa na označenie krádeže identity prostredníctvom e-mailu. Podvodníci vám pošlú e-mail, v ktorom tvrdia, že vás kontaktujú v mene banky, spoločnosti vydávajúcej kreditné karty alebo inej organizácie, s ktorou môžete byť v styku a žiadajú o urgentné informácie. V e-maile vás zvyčajne požiadajú, aby ste klikli na odkaz a zadali údaje vášho bankového účtu na webovej stránke spoločnosti, čím sa vyhnete krádeži údajov a deaktivácii vášho účtu. Ak kliknete na ten odkaz, dostanete sa na webovú stránku, ktorá vyzerá ako skutočná, ale v skutočnosti bola vytvorená podvodníkmi, aby ukradli vaše osobné údaje. Podvodníci potom využijú vami poskytnuté informácie, aby získali peniaze z vášho účtu.


Ďalšie informácie a užitočné odkazy

 

Ochrana informácií – Aj keď iba v Spojenom kráľovstve sa stane obeťou krádeže identity viac ako 4 miliónov ľudí, môžete podniknúť niekoľko veľmi jednoduchých krokov na ochranu svojich osobných údajov. Kliknite tu a zistite, ako môžete ochrániť svoje osobné údaje.

Vzťah medzi krádežou údajov a spoločnosťou – Aj spoločnosti sa môžu stať obeťami krádeže identity alebo môžu odhaliť osobné údaje svojich zákazníkov, zamestnancov, čo môže tiež viesť ku krádeži údajov. Niekoľkými jednoduchými krokmi môžete ochrániť bezpečnosť údajov.

Chráňte si svoje heslá, nikdy ich nikomu neposkytnite ani si ich nezapisujte!

Udržiavajte svoju pracovnú stanicu organizovanú – takto na nej nezabudnete dokumenty obsahujúce citlivé informácie.

*Nezávislý prieskum objednaný spoločnosťou Fellowes