ITT VEDD MEG
×
Térkép megjelenítése

Chráňte svoju identitu!

 

Krádež identity predstavuje skutočnú a vážnu hrozbu pre každého, najmä v tom prípade, ak nepodnikneme kroky na ochranu našej identity. Je to trestný čin, ktorý sa týka spoločností aj jednotlivcov, v súčasnosti si nikto nemôže dovoliť straty poškodzujúce financie alebo dobré meno, ktoré môže spôsobiť krádež identity.

Nezúfajte! Opatrným zaobchádzaním s údajmi môžete vo veľkej miere znížiť pravdepodobnosť toho, že sa stanete obeťou krádeže identity. Tu je niekoľko jednoduchých, ale nevyhnutných krokov v záujme bezpečnosti vašej identity.

Nedovoľte, aby sa to stalo aj vám… Najdôležitejšie tipy na ochranu identity

 

  • Uchovávajte svoje osobné údaje, kreditné karty, heslá a PIN kódy na bezpečnom mieste (najlepšie v uzamykateľnej zásuvke) a nezdieľajte ich s ľuďmi, spoločnosťami, ktoré nepoznáte alebo ktorým nedôverujete. Ak stratíte alebo vám ukradnú cestový pas, vodičský preukaz, okamžite to nahláste!

 

  • Nikdy nevyhadzujte účty, výpisy, kreditné a debetné karty, bankové výpisy alebo nechcené listy bez toho, aby ste ich skartovali, ideálne pomocou stroja na konfetové rezanie. Prekvapivo, 73% Britov aj naďalej bez problémov jednoducho vyhadzuje do koša dokumenty obsahujúce dôverné informácie.

 

  • Vždy venujte pozornosť ochrane svojich listov, najmä ak žijete na mieste, kde k nim majú prístup aj iní. Ak sa presťahujte, presmerujte svoje listy zo starej adresy na novú aspoň po obdobie jedného roka.

 

  • Skontrolujte si všetky finančné výkazy a záznamy hneď ako ich dostanete a ak si všimnete akékoľvek nezrovnalosti, okamžite ich nahláste. Ak vám nie sú doručené zvyčajné faktúry alebo vyhlásenia, okamžite sa obráťte na organizáciu, ktorá faktúru vystavila. Ak navyše dostanete faktúru za výrobky alebo služby, ktoré ste nepoužili, okamžite to nahláste dotknutej organizácii.

 

  • Pravidelne si sťahujte svoje výpisy z účtu, aby ste okamžite mohli nahlásiť prípadné neobvyklé aktivity.

 

  • Myslite aj na informácie zverejňované online a na to, s kým ich zdieľate. Pred zverejnením telefónneho čísla, informácií o zamestnaní/škole, adresy, dátumu narodenia alebo celého mena vždy skontrolujte nastavenia sociálnych sietí týkajúce sa ochrany osobných údajov a bezpečnosti.

 

  • Dbajte o bezpečnosť aj na internete. Ak používate internet, skontrolujte, či máte nainštalované najnovšie bezpečnostné opravy a najaktuálnejší antivírusový softvér.

Čo musíte urobiť, ak ste sa stali obeťou krádeže identity?

 

Predovšetkým sa upokojte, ale konajte rýchlo. Neignorujte faktúry za výrobky, ktoré ste si neobjednali. Ak neinformujete dotknuté spoločnosti, hrozí, že získate zlé úverové hodnotenie.

Ak si myslíte, že ste sa stali obeťou krádeže identity týkajúcej sa kreditnej/platobnej karty alebo služieb online bankovníctva, okamžite kontaktujte svoju banku a postupujte podľa jej rád.

Ak si myslíte, že váš e-mailový účet bol presmerovaný alebo sa do neho niekto nabúral, nečakajte, okamžite konajte