Úvod » Naše riešenia » Prečo je treba čistiť vnútorný vzduch?

Prečo je treba čistiť vnútorný vzduch?

Vzduch v byte alebo v kancelárie môže obsahovať až päťkrát viac nečistôt, ako vonkajšie ovzdušie. Štúdie ukázali, že za polovicu chorôb je zodpovedné vnútorné ovzdušie. Čistenie vzduchu doma a na pracovisku ponúka riešenie na tieto citlivé problémy!

Čistenie vzduchu je celkom jednoduchá úloha čističmi vzduchu Fellowes®, ktoré pomocou 4-stupňového systému čistenia vzduchu dokonale odstránia 99.97% nečistôt menších ako 0.3 mikrónov. Popri tom existuje niekoľko iných možností, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní nečistôt doma a v kancelárii. Kliknite sem pre viac tipov

Najčastejšie nečistoty v ovzduší

Vírusy

Jeden meter kubický vzduchu môže obsahovať 15.000 vírusov chrípky. † Jeden výskum Fellowes ukázal, že jedna tretina Európanov cíti tak, že pracovať musí aj vtedy, keď je chorý. Takto znečisťujú vzduch v kancelárii vírusmi a baktériami.

Lietajúci prach

V 437 zrniečkach prachu sa nachádza 42.000 živých roztočov. Každá z nich vyprázdni denne 20 guľôčok stolice do ovzdušia, ktoré Vy nadýchate.

Alergény

Skoro všetko môže spôsobiť alergiu. Najčastejším alergénom je peľ, roztoč domáca a pleseň. Nimi vyvolaná alergia môže spôsobiť také príznaky, ako sú tečenie z nosa, svrbenie očí a kožné vyrážky. Okrem tohto nepríjemného pocitu môže vážne ovplyvniť schopnosti voňať, vidieť a hmatať.

Kancelárska chemikália (-toner, -atrament, atd.)

Vôňu, ktorú cítite vďaka unikajúcim parám z fixiek, atramentov, lepidiel, tekutín pre opravu chýb, tonerov tlačiarní a iných kancelárskych chemikálií, môžu časom vyvolať podobné príznaky ako pri nadýchaní formaldehydu.

Domáce zvieratá

Podľa odhadov je 10-15% ľudí alergických na zvieratá. Zvieratá s krátkou srsťou alebo bez srsti sa pričiňujú k znečisteniu vnútorného ovzdušia rovnako ako zvieratá s dlhou srsťou. Neexistuje nealergénový pes alebo mačka

Kde môžete nájsť tieto znečistenie u Vás doma alebo v kancelárii?

Vetracie otvory

Centrálne klimatizačné systémy môžu byť živnou pôdou pre plesne, baktérie a vírusy, ktoré potom môžu tieto rozširovať v domácnosti alebo v kancelárii.

Nábytok

Formaldehyd nájdeme v kancelárskom nábytku, drevotrieskových doskách, preglejkách a iných produktoch. Ako sa ich stav zhoršuje, formaldehyd uvoľňuje pary, ktorý môže vyvolať citlivosť a dráždivosť očí a dýchacích ciest, aj na nízkej úrovni.

Čalúnenie

Čalúnené stoličky môžu obsahovať roztoče, ktoré môžu zhoršiť príznaky alergie a astmy. Tieto čiastočky prachu sa môžu hocikedy dostať do ovzdušia, keď si na ne niekto sadne.

Koberec

Prach, chemikálie a iné toxické látky v koberci (napr.: Tekutiny z áut z parkoviska a ochranné prostriedky z trávnikov) môžu dosiahnuť až 8 násobok hmotnosti koberca, ktoré vnášame na topánkach alebo bosí do bytu. Keď vyschnú, tak sa tieto toxické látky stanú neviditeľnými nečistotami.

Drevená podlaha

K vrstevnatým parketám často používajú lepidlo, ktoré obsahuje formaldehyd, ktorý sa môže dostať do ovzdušia vo forme pár.

Baktérie na stole

Na jednom priemernom stole sa nachádza 100-krát viac baktérií, ako v kuchyni. Stravovanie pri stole, nech je to len snack obed alebo jednoducho šálka kávy, zvýši úroveň baktérií na stole. Na pracovisku je situácia rovnaká.

Zdroje *Environmental Protection Agency, 
†Journal of the Royal Society Interface
U.S. Department of Health and Human Services
American Lung Association, World Health Organisation
Asthma and Allergy Foundation of America
Allergy UK
European Lung Foundation